ROZHOVOR S BĚŽKYNÍ ANITOU ŽÁKOVOU

 

V tomto roce se Ti podařilo na Mistrovství České republiky v hale probojovat do finále na trati 800m, kde jsi doběhla šestá. Na dráze Ti uniklo finále na 800m i na 300m jen velmi těsně a v obou disciplínách jsi obsadila deváté místo. Jak hodnotíš své výsledky a jak jsi spokojena s umístěním?

Halové MČR v únoru v Jablonci bylo super. Moje první republika, hned postup do finále, osobák 2:25,79 a nakonec šesté místo – paráda.

V září v Praze jsem si závody také užila. Samozřejmě, že mě těch pár setinek od obou finále hodně mrzelo, ale ještě 14 dní před republikou to vypadalo, že nikam nepojedu (viz. níže). Takže spokojenost hlavně s osobáky a velké poděkování Lubošovi za to, jak mě na oba závody dokázal připravit.

Běháš na závodech i delší tratě než 800m nebo se radši představuješ na kratších tratích, které mohou sloužit jako ukazatel Tvé rychlosti? Závodíš raději v hale nebo pod širým nebem?

Delší tratě než 800m běhám pouze v rámci Brdského běžeckého poháru, což je cca 8 krosových závodů v průběhu sezóny s tratěmi v mé kategorii od 1 do 3km. Na dráze je mojí hlavní tratí zatím 800m, ale s Lubošem hodně přemýšlíme o čtvrtce.

Po letošních zážitcích z mé první atletické sezóny, kde se mi dařilo hlavně v hale, mám raději halu. Neprší tam, nefouká, nekvetou stromy a má klopené zatáčkyJ.

Trať 800 metrů je nejkratší vytrvalostní disciplínou, ve které nelze tolik taktizovat. Ale přesto, jsi příznivkyní pomalejšího závodu s rychlým finišem nebo rychle běženého závodu hned od začátku?

Mám raději pomalejší závody s výrazným zrychlením na posledních 250m, kde si věřím díky své rychlosti. Vzhledem k tomu, že jsem letos do poslední chvíle honila limit na MČR jsem si jich ale  v létě moc neužila a musela jít každý závod naplno od začátku do konce J.

V průběhu sezóny jsme mohli zaznamenat lehkou kolísavost Tvých výkonů, byla spojena s nějakým zdravotním úrazem? Jaké jsou Tvé výkonnostní ambice pro příští sezónu?

Vzhledem k tomu, že jsem astmatik a alergik jsou pro mě závody venku v květnu a červnu hodně náročné. Dýchací problémy spojené s alergií mi někdy dokáží pokazit celé závody jako letos na jaře v Kolíně.

Přes léto jsem se cítila výborně, udělala si osobák na 400m a užila si soustředění na Babyloně. Koncem srpna v době finální přípravy na MČR jsem najednou byla úplně z formy, neměla jsem vůbec energii, bylo mi zle jak při tréninku, tak při závodech a časy, které jsem běhala, bych nejraději z výsledků vymazala. S taťkou jsme tedy zašli k doktorce a ta mi zjistila výraznou chudokrevnost (nedostatek železa v krvi). Ihned jsem začala s léčbou a mé výkony se začaly zlepšovat až ke dvěma osobákům na MČR.

Myslím si, že příští sezóna pro mě bude s přechodem do dorostenek velmi těžká. Chtěla bych opět do finále na MČR, ať už na 400 nebo 800m, ale to znamená běžet čtvrtku za 58,5 a půlku hluboko pod 2:20. Věřím, že se mi to povede, protože pro to udělám maximum.

 

Jak hodnotí letošní sezónu Tvůj trenér Luboš Dryák a jaké plány má pro následující rok?

Anita ke mně přišla v říjnu loňského roku s tím, že by ráda byla v popředí přespolních běhů v rámci kraje. Byla po fraktuře lokte a dvou operacích, poslední právě v říjnu.

Slíbil jsem jí, že pokud vše dobře dopadne a bude plnit, co jí řeknu, tak ji Mistrovství republiky v hale nemine. I stalo se a milým překvapením bylo i to, že postoupila do finále 800m s nejlepším časem. Na podzim na Mistrovství žactva se Anita sice neprobojovala do finále ani v jedné disciplíně, ale dokázala se po zdravotních peripetiích ze srpna dostat do takové formy, že si během dvou hodin zlepšila osobní rekord jak na 800m (2:24,35), tak poté na 300m (42,91).

Za nejkvalitnější výkon sezóny však považuji čas na 400m z červnového domácího závodu v Berouně v rámci první ligy žen. Čas 59,73 je známkou vysoké běžecké odolnosti a skvělých předpokladů do budoucna a myslím si, že právě tato trať nakonec bude tou tratí, která bude Anitě nejvíce vyhovovat.

V rámci Corny poháru si ještě vyzkoušela i pro ni netradiční tratě a to 60m - 8:41 a 200m  - 27,06, Její čas na 150m je také výborný – 19,94. A co dále? Společně budeme pracovat tak, aby i v dorosteneckém období dosahovala postupně lepších časů a výsledků a věříme, že se zase něco pěkného povede, aby nejen my, ale i fandové berounské atletiky měli radost.

Anita začala od září letošního roku studovat Střední ekonomickou školu  se sportovním zaměřením v Praze na Vinohradech, stejnou školu jako její kolegyně ze skupiny - Kateřina Pelichovská. Tato škola poskytuje výborné podmínky pro studenty se sportovním zaměřením a věřím, že právě i to bude pro ni motivací a hnacím motorem, aby byla stále lepší a byla oporou berounského družstva žen v příští sezóně. Je také potřeba poděkovat panu Aleši Čeřovskému za sponzorský příspěvek na soustředění ve Španělsku, kde má skupina položila základy této veleúspěšné sezóně.