Berounské dorostenky ovládly Mistrovství Čech

V neděli 11.září se na kladenském stadionu Na Sletišti sešly v rámci Mistrovsví Čech nejlepší týmy dívek i chlapců v kategorii dorostu. Ze Středočeského kraje se sem jako jediné probojovaly dorostenky TJ Lokomotiva Beroun, které v krajské soutěži zvítězily. A čekalo tu na ně dalších třináct družstev, včetně velmi silných pražských týmů Slavia Praha a USK. O pět postupových míst do celostátního finále se však chtěl poprat i jihočeský Tábor, silná družstva z Jablonce a Liberce, plzeňská Škoda, děvčata z Pardubic a Vysokého Mýta, Jihlavy, Nové Včelnice, Karlových Varů. V této konkurenci vypadala šance na postup dost nereálně. Vždyť berounským atletkám se naposledy podařilo postoupit v mládežnických kategoriích do finále před sedmi lety, kdy juniorky v Ostravě skončily osmé.

Nedělní závody děvčatům z Berouna ale neskutečně vyšly. Po první disciplíně, jíž byla chůze na 3000m, se dostaly do vedení a to až do konce soutěže neopustily. Zatímco všichni čekali, kdy se tým považovaný za outsidera soutěže začne v tabulce propadat, děvčata pilně přikládala bod za bodem a nakonec jich nasbírala 156,5. Druhé USK Praha za nimi zaostalo o 6,5 b a třetí Slavia Praha o 16 bodů.

Největší hvězdou berounského týmu byla Anita Žáková, které skvěle bodovala ve všech třech svých disciplínách (800, 400 a 200m) a získala 27 bodů. Druhou nejlepší bodařkou se stala Kateřina Sunkovská s 15 body (kladivo, oštěp). A k nim se připojily další – Veronika Novotná a Kateřina Dondová s 11 body, Anežka Petriláková a Kristýna Prouzová s 10 body, Simona Šamanová, Bára Placatková a Stella Sobotková s 9 body. Body ale přinesly i ostatní – Kateřina Pelichovská, Kateřina Kšírová, Klára Slýblová, Kateřina Voříšková, Monika Šestáková, Eliška Sudková, Anežka Voříšková, Karolína Honkeová, Kateřina Handlová a Adéla Kupková. A tak se děvčata mohla společně radovat z obrvského a nečekaného úspěchu.

Do celostátního finále, které proběhne 24.9. v Ostravě, pak kromě vítězných atletek z Berouna, druhého USK a třetí Slavie postupují ještě družstva Tábora a Jablonce. Finálovou osmičku doplní tři nejlepší týmy z Moravy.