Berounské dorostenky jsou třetím nejlepším atletickým týmem v České republice

Bomba !!!

Berounské dorostenky jsou třetím nejlepším atletickým týmem v České republice!!!

Atletický oddíl TJ Lokomotiva Beroun dosáhl největšího úspěchu v týmových soutěžích za celou svoji historii. Družstvo dorostenek si z Ostravy, kde v sobotu 24. září proběhlo celorepublikové finále soutěže a kam se probojovalo nejlepších pět týmů z Čech a tři z Moravy, odvezlo bronzové medaile.

Sen, který na podzim loňského roku začal snít vedoucí družstva Martin Prouza, se uskutečnil, ale vedla k tomu velmi dlouhá cesta. Nejprve bylo třeba porazit všechna dorostenecká družstva ze Středočeského kraje, protože odtud postupoval do semifinále jen jediný tým. V tříkolové soutěži vedly berounské dorostenky úpornou bitvu především s děvčaty z Kladna a o jejich vítězství nakonec rozhodlo až třetí kolo, kdy se v Berouně podařilo domácím kladenské soupeřky podruhé porazit a postoupily tak na Mistrovství Čech. To proběhlo 11. září na kladenském stadionu.

Dorostenky v této fázi soutěže už mohly posílit i děvčata z kategorie staršího žactva, což byla dobrá zpráva. Ale bylo potřeba učinit druhý krok. Mezi čtrnácti startujícími družstvy obsadit nejhůře páté místo a postoupit tak až do „velkého finále“ do Ostravy. Na Kladně předvedla děvčata heroický výkon a favoritům vypálila rybník, když nastřádala nejvíce bodů a zvítězila.

Do Ostravy odjížděly dívky s pocitem, že mají splněno a jen někde vzadu dřímala maličkatá myšlenka na medaili. Bylo jasné, že pražské oddíly Slavia a USK si už nebudou chtít zopakovat porážku, kterou jim Beroun v semifinále uštědřil a že tentokrát už holky z Lokotky rozhodně nepodcení. A pro domácí Vítkovice byly medaile téměř povinností.

Dorostence a dorostenky přivítal Městský stadion ve Vítkovicích v plné parádě. S obrovskými tribunami, kamerami a velkoplošnými projekcemi, s fundovaným komentátorem. Pro většinu děvčat byl tento stadion dosud jen místem, kde závodí Usain Bolt na Zlaté tretře a teď tam měly stát ony.

Po prvních třech disciplínách – oštěpu, chůzi a tyči, držel Beroun druhé místo, ale soutěž byla velmi vyrovnaná a rozdíly mezi družstvy minimální. Po skoku dalekém se Slavia a USK odpoutaly od zbytku pole a Beroun klesl na čtvrté místo až za Vítkovice. Pak přišel běh na 800m a Beroun díky prvním dvěma místům poskočil zpět na třetí místo a Vítkovice nechal daleko za sebou. Po kladivu a 100m př spadl opět na čtvrté místo. Stav se měnil po každé disciplíně, ale první čtveřice byla jasná – Vítkovice, Slavia Praha, USK Praha a Beroun, ostatní družstva už měla značný odstup. Berounské atletky získávaly v bězích – nejvíce na 400 m, 1500m př, 3000m, ale ztrácely ve skocích a hodech, naplano vyšly i na krátkých překážkách. Před posledními dvěma individuálními disciplínami – 200 a 1500m byla naděje na medaili velmi malá. Vítkovice 176,5 b., Slavia Praha 172, USK 155 a Beroun 139. Po dvoustovkách se Berounu podařilo snížit náskok USK na 12,5 bodu. Pak přišel běh na 1500m a berounské holky skvěle zabodovaly, když získaly 21 bodů a USK pouhé 3. Situace se obrátila a Beroun teď vedl o pět a půl bodu před USK. Zbývaly štafety, které měly rozhodnout. První dvě místa už byla jasná, o bronz bojoval David proti Goliášovi. Ve štafetách na 4x100 m bodovaly obě berounské štafety, zatímco ani jedné ze štafet USK se nepodařilo předat a nezískaly tedy ani bod. Poslední disciplínou byla štafata na 4x400m. V infarktovém závěru, za mohutného povzbuzování trenérů, rodičů i děvčat, která už dozávodila, si pro body doběhly dvě berounské štafety a jediná štafeta USK už nedokázala stav zvrátit. V konečném zúčtování zvítězila Slavia Praha s 229 body, druhé Vítkovice získaly 208 bodů a třetí Beroun bodů 190. Čtvrté USK nasbíralo 174,5 bodu a odjelo poraženo.Na pátém místě skončil LIAZ Jablonec (106 b.), šestý Tábor (88 b.), sedmý Zlín (60 b.) a osmé Uherské Hradiště (55 b.)

Berounská atletika tak o sobě znovu dala výrazně vědět. Už to není jen 1.liga žen a medailové úspěchy jednotlivců, kterými se může Lokomotiva chlubit.

A je to krásná tečka za sezónou a velký impuls pro trenéry i závodníky do přípravy sezóny příští.